The Jury is ready!

 

You can't have a competition without a Jury! We are excited to present the eight Jury members that will pick the winners in each category.  

 

 Jan Kounen.jpg

 

Jan Kounen will preside over the third edition of the 360 Film Festival. 

With major motion pictures such as 99 Francsand Dobermann, and documentaries likeOther Worldsand The Journey, Jan is recognized as a true artist who offers his own vision of the world, both mystical and political. An innovative filmmaker with a cult following, active in fiction as well as advertising, he continues to offer highly stylized films and has started to explore virtual reality.

 

A great president always surrounds himself with a great team:

 

   
Maud Clavier.jpg Maud CLAVIER, founder and chairwoman of Clap & Zap, a company specialized in creating immersive content; she is an active member of La Maison des Scénaristes in charge of the call for VR writing projects in 2018, and has directed 360° film Filamu, shot in Tanzania and selected at the FIVARS festival in Canada.
Daniel Daum.jpg Daniel DAUM, consultant in digital strategy and user experience; he advises companies in a variety of industriesmedia/entertainment, sports/fitness/health, transport/mobility, tourism/leisure— as they switch to digital technologies, fostering innovation by leveraging the latest technologies with comprehensive platforms and ecosystems.
   
Laurent Dondey.jpg Laurent DONDEY, head of La Géode for 12 years; he introduced new technologies and presented or produced immersive and innovative content in a variety of formats including IMAX, 4K, and live; he also launched GÉODE VR in 2016, the first location-based journey through VR programs, designed with VRtigo.
   
Samantha Donovan.jpg Samantha DONOVAN, co-founder of PrismaXR Lab, a research group fully devoted to innovative formats and immersive products; Samantha is in charge of commercial development though PrismaXR Ads.
   
Christophe Lacroix.jpg Christophe LACROIX, co-founder and deputy general manager of Ymagis; he is in charge of special projects like EclairColora contrast management technology for theater projectionsand EclairGamea solution dedicated to e-sports in cinemas, as well asof VR activities such as Illucity.
   
Gregory Maubon.jpg Grégory MAUBON, a tech evangelist for augmented reality and co-founder of RA'Pro, an association promoting AR; he has gained experience by helping a number of companies efficiently deploy augmented reality applications.
   
Mauna Traikia.jpg Mauna TRAIKIA, a local official in charge of digital development, culture, and creation in the Plaine Commune Grand Paris region; she has a passion for digital technologies and future studies, and specializes in the digital transformation.

  

The selection is here!

 

Many of you have responded to our call for creations with over 130 contents received from all over the world: Australia, Austria, Belgium, Bulgaria, Canada, China, Congo, Estonia, France, India, Israel, Korea, Luxembourg , Netherlands, Portugal, Romania, Russia, Singapore, Switzerland, Taiwan, United Kingdom, United States ...

 

As much to say to you that the selection was not obvious considering the quality of the creations.

 

Now, discover the 2018 selection of the 360 Film Festival and download the program here.

 

VR / 360 / INTERACTIF                             
                             
Catégorie Animation :                                          
                             
Sélection 1 :               Sélection 2 (Interactif) :            
Chuang - In the pictures   Qing Shao    Chine    7'   Back to the Moon   FX Goby, Hélène Leroux   Etats-Unis    3'
Dawn Land   Scott Gorman   Royaume-Uni   5'   Rain or Shine   Felix Massie   Etats-Unis   5'
L'île des morts   Benjamin Nuel   France   8'   Piggy    Jan Pinkava, Mark Oftedal   Etats-Unis   3'
The Legend of Hanuman   Charuvi Agrawal   Inde   3'   Shennong: Taste of Illusion   Mi Li, Wang Zheng   Etats-Unis   10'
Zombillénium    Arthur de Pins, Alexis Ducord   France   5'   Transition   Mike von Rotz, Joost Jordens   Pays-Bas   8'
                             
Sélection 3 (Interactif) :                            
Love Note   Guanlin Chen   Chine   17'                
Son of Jaguar   Jorge Gutierrez   Etats-Unis   9'                
                             
                             
                             
Catégorie Art :                            
                             
Sélection 1 :               Sélection 2 (Interactif) :            
A place in space   Sarah Kuntz   France   7'   HanaHana   Mélodie Mousset   Suisse   5'
Confi'Danse   Nicolas Jalu   France   4'   Le Projet Bourdelle   Frédéric Purgal   France   15'
Effet mer   Nancy Lee, Emma Fredriksson   Canada   4'   Rêve*   Philippe Lambert   Canada   10'
Heavyweight   Leonie Rae Gasson   Royaume-Uni   9'   * compétition Grands Formats            
Wombsong   Hanna Västinsalo   Finlande   6'                
                             
                             
                             
Catégorie Clip Vidéos :                            
                             
"Hello" of Jupiter & The Okwess       Congo   4'                
Earth Beat Blues   Justiniano Mickael   France   3'                
Golden Hands Tribute to Ousmane Sow       Sénégal   4'                
Ornette - Take your time   Bettina Kee   France   4'                
ShookMC 360   Philipp Wenning, Cássio Bomfim   Allemagne   4'                
Trellebelle Ukulele Orchestra   Michael Wall   Suède   4'                
                             
                             
                             
Catégorie Documentaire :                            
                             
Sélection Animation :               Sélection 1 :            
Condamnés à jouer    Gordon, Andrés Jarach   France   5'   La Grotte Chauvet   Philipp Maryhofer   France   7'
Plomo - Journey of a Bullet   Giulia Jimenez   Etats-Unis   3'   Dior s'expose   David Fuhrer   France   3'
Mind at War   Sutu   Etats-Unis   22'   Street Art Portrait 360   Nicolas Fauvel   France   9'
Un Bar aux Folies-Bergère   Gabrielle Lissot   France   6'   The Real Thing   Benjamin Landsberger   France   15'
                             
Sélection 2 :               Sélection 3 :            
700 Sharks    Frédéric Gourdet, Manuel Lefèvre   France   12'   The Sun Ladies   Christian Stephen, Celine Tricart   Etats-Unis   7'
Sanctuaries of Silence   Emmanuel Vaughan Lee, Adam Loften   Etats-Unis   7'   Zero Days VR   Yasmin Elayat   Etats-Unis   21'
Arctica   Fanny Callaert   France   3'   Prison de Montluc   Frédéric Bouquet   France   5'
The Journey   Charlotte Mikkelborg   Royaume-Uni   10'                
                             
Sélection Interactif :                            
Overview   Paul Mezier   France   30'                
Dans la peau de Thomas Pesquet - Part 2   Pierre-Emmanuel Le Goff   France   17'                
                             
                             
                             
Catégorie Fiction                             
                             
Sélection 1 :               Sélection 2 :            
My Brother's Keeper   Connor Hair, Alex Meader   Etats-Unis   11'   Your Spiritual Temple Sucks   John Hsu   Taiwan   10'
RoketMan 360   Millo Simulov   Roumanie   20'   Dreams of Blue   Valentina Paggiarin, Enrico Pasotti   Italie   12'
                Dinner Party   Angel Manuel Soto   Etats-Unis   14'
                             
Sélection 3 :               Sélection Interactif :            
The Clown   Axel Dietrich   Autriche   3'   Fan Club   Vincent Ravalec   Luxembourg   50'
Quaestio   Gérard Bernasconi   France   7'                
Fluchtpunkt   Baptiste Béla    Autriche   6'                
Uturn   Nathalie Mathe, Ryan Lynch   Etats-Unis   10'                
The Train Hamasen   Kuan Yuan LAI   Taiwan   8'                
                             
                             
                             
Catégorie Film de Commande                            
                             
Sélection Live :               Sélection Animation :            
DB Horizon 360 Experience   Markus Seilern-Aspang   Allemagne   4'   Future Warfare Simulator: 2030   Jason Trembath   Australie   9'
Eurosatory   Frédéric Bouquet   France   2'   Hair Summit   Zorba Group   France   3'
Gone SURFING   GUILLAUME /KALADJIAN   France   6'   La fabuleuse histoire de l'électricité   Fisheye 360   France   4'
Immersion - Dream in 360   Simon Foucher   France   8'   Pompeii. Voices from the past   Stanislav Demchenko   Russie   6'
Le Trot   Raphael HADDAD   France   3'   Reflets Video   Reflets video   France   2'
Nemours   Emmanuel Grancher   France   4'   Visite du Théâtre antique d'Orange   Art Graphique & Patrimoine   France   7'
The Macallan Distillery Experience   Jason Glenister   Royaume-Uni   2'                
Vaux le Vicomte fait son cinéma   Jean-Frederic Chaleyat, Raphael Haddad   France   2'                
VR Estonia - Digital Identity   Babahh Media, Silver Laadoga   Estonie   2'                
Immersion Paris 2024*   Vincent Burgevin   France   2'                
* en compétition dans le format A.R.                            
                             
                             
Catégorie Reportage                            
                             
Sélection 1 :               Sélection 2 :            
Acrobatic Conundrum   Gary Yost   Etats-Unis   6'   Journey of Gold   Jenn Duong   Etats-Unis   8' 
Charlie Checkers Goes To Brazil   Gibby Zobel   Brésil   7'   Rone   François Lester, Anna Brady   Australie   8'
The Last Chair: Fred   Jessie Van Vreden, Anke Teunissen   Pays-Bas   15'   War Tourist   Polo, Lourie, Sally, Soto   Etats-Unis   19'
TARA au coeur du corail   Jean-Marc Moro, Pascal Tirilly   France   9'                
                             
Sélection 3 :                            
Nomads : Sea Gypsies   Felix Lajeunesse, Paul Raphael   Canada   9'                 
Nomads : Herders   Felix Lajeunesse, Paul Raphael   Canada   12'                
Nomads : Maasai   Felix Lajeunesse, Paul Raphael   Canada   8'                
                             
                             
                             
A.R.                            
                             
A la découverte de l'abbaye d'Elnon   Art Graphique & Patrimoine   France   45'                
Clemenceau le tigre vendéen   Vincent Burgevin   France   10'                
Immersion Paris 2024   Vincent Burgevin   France   1'                
Innovation World   Josselin Colletta   France   5'                
                             
                             
                             
GRANDS FORMATS                            
                             
Chapelle des Jésuites   Ludovic Burczykowski   France   14'                
Rêve   Philippe Lambert   Canada   10'                
Sainte-Ménehould au lendemain   Sylvain Legros   France   20'                
Skylark   Jeremy Oury   France   5'                

 

 

Download the program HERE 

Satis newsletter
Stay informed !